Oskar
Pokud nevíte, kdo je Kramnik, možná vám napoví jeho (zlomyslná) přezdívka oblíbená obzvláště v okruhu Veselina Topalovova - Chcamnik.
Výkon výkonné moci
Kapličky, Plčník, T-GuMa
Vlastnoruční dopis presidenta
Republiky prof. J. Plečnikovi,
Ljubljana, technika
Pane Profesore Plečniku,
chci Vám dnes povědět několik slov o své návštěvě Vašeho Vinohrad. kostela.
Otázka a problémy kostela poutají mě dávno: jak má kostel svou formou a vnitřním uspořádáním vyjádřit hlavní ideu náboženskou? Dnes, za daných poměrů, nebudeme uvažovat abstraktně a všeobecně, nýbrž in concreto o idei různých církví a vyznání. V naší republice máme dvě hlavní církve, katolickou a protestantskou. Katolicism je podstatně mystický a mysteriózní, sakramentální, proto obřad, zejména mše, vyžaduje především oltář. Kázání je podřízené. Proto umístění kazatelny je těžký úkol, obzvláště v chrámech gotických, ale i románských. Protestanté kladou důraz na kázání, opět mají problém, jak a kde umístit kazatelnu; protože většinou přejali chrámy katolické, svého úkolu valně neřešili; i nové chrámy řídily se starým, převzatým vzorem.
Já křesťanství pojímám podle Ježíše, a proto bych chrámem napodobil kázání na Hoře: v prostorné /negotické/ místnosti by vyvýšené poněkud podium bylo Horou a kazatel by z něho kázal. A musil by odevšad být viděn a slyšen; tedy, kazatelna ne někde na sloupě, ne blízko zdi, nýbrž tak, aby kázající ode všech byl viděn a slyšen.
Váš kostel je prostorný, volný; to se mi líbí; jen nerozumím, proč máte kazatelny dvě, jak mně to řekl duchovní. Pamatoval jste na poměr kazatelny a oltáře? Jistě, třeba bez dlouhé úvahy.
Mluvím jen o chrámu uvnitř; vnějšek je odhodlaný, zajímavý pokus.
Ještě bych dodal, že mám radši stavby románské; kopule se přičleňuje k nebi, tj. k obloze, jak ji vidíme. Gotika — /stavebně, ne sochy/ — je mně výrazem scholastiky středověké, tísní mě, necítím se v ní dobře. Možná je to nálada osobní, do jisté míry neoprávněná, alespoň vyrozumovaná přemýšlením o analogii stavby ke scholastice.
Rozumí se, že nechci problém vyčerpat; je ještě mnoho otázek /v katol. chrámech oltářů více, jak je uspořádat atd./, zejména výzdoby — o tom všem dalo by se dlouho mluvit. Ostatně je již literatura o těchto věcech.
Mějte se dobře, buďte a zůstávejte zdráv.
Oddaný Vám
T. G. Masaryk
Vypraveno 23/I 32 z Lán.
BIG 5
Takže, co vy a vaše pětka?
Žádná pravidla ani omezení nejsou, jen počet je limitován!
Brazzaville
Věda
CO? Jsem blázen já nebo ti frajeři v Římě? Mýtus? Co je to?
Údolní
Svoje
Nuda
Metamodrá
LM
ETCC 2
Podruhé a zřejmě naposledy o ETCC. Turnaj byl dohrán, náš tým zabojoval, v posledním kole přesvědčivě porazil Švédsko a skončil na 15. místě. Osobně jsem čekal lepší umístění. Turnaj vyhráli podle očekávání Rusové, z jejich středu jsou i dva nejlepší hráči turnaje. Svidler předvedl šachy na neuvěřitelné úrovni s elem 2989 !!!!!! Ze sedmy partií udělal 6 bodů. Morozevich zahrál na úrovni 2855 (!) při 8/6. Ovšem pro nás je zajímavější, že Davídek Navara (na fotce, elo 2656) byl sedmým nejlepším hráčem turnaje s úrovní 2792! při 9/6! Jen tak dál Davídku! Jen tak dál!
LW
Filozofové jsou všeho schopní. Lépe a přesněji řečeno - všehoumní, i když to není příliš známo. Takový Ludwig Wittgenstein. Napsal dvě převratná díla, a přitom druhé vyvrací první. Vemte si to, velká část filozofů a dalších myslitelů se zabývá nějakou teorií, někteří ji obdivují, jiní vyvracejí. A jednoho dne - bylo zrovna slunečno - si takhle z ničeho nic přikvapí sám velký autor a má novou teorii...sakumprásk. A co teď. No, nic. K věci - tak tento Wittgenstein navrhl ve třicátých letech 20. st. pro svou sestru funkcionalistickou vilu, která ještě dnes stojí ve Vídni. Opravdu pěkná stavba, to se musí nechat.
ETCC
Momentálně probíhá Šachový turnaj evropských družstev, kde se zatím vcelku daří i našemu celku. Na první šachovnici zdárně bojuje - kdo jiný než náš nej nej nej - Davídek Navara. Zatím se náš tým drží na pěkném 15. místě, ale kluci mají na víc! Držme jim palce. Radši i ty u nohou.
Mimochodem, turnaji bezpečně vládnou neporažení (a zřejmě neporazitelní) Rusové. Ale to se není co divit, když za každou jejich šachovnicí sedí vrahouni s elem přes 2700. Je zajímavé, že na první šachovnici nejhraje nejvyšší elo (Morozevich 2755), nýbrž spolehlivý Svidler 2732. Proti komu byst hráli radši vy? Já bych volil Moroze. Je to sympaťák.
Barcelona
Panečku?!