erasmaci


Takže tady je několik nových kamarádů. Zleva: Erlend(Nor), Raphael(Bel), Simone(It), Helge(Nor), Andy(Nor).

Foto


Podivejme se na tuhle fotku. Bez jakýchkoli morálních hodnocení, domýšlení apod. je to uhrančivý obraz. Perfektně barevně sladěný, dynamický.
Avšak nejde jen tak lehce odmyslet to zlé a nechat se unášet vizuálními dojmy. V tomto smyslu mi přijde paradoxní, že tak dobrá fotka zobrazuje vlastně takovou hrůzu.
Toto je foto z Keni.

Ruuuuuuuud


Rutgerus Johannes Martinius van Nistelrooy
Toto není postava z Harry Pottera, ale jeden z nejlepších útočníků poslední dekády.

Navíc mi vrtá hlavou, proč on tak všem připomíná pornoherce. Nějaké nápady?

Zvyk je zrezlá košile

Po vydařeném víkendu se vše vrátilo do starých kolejí a opět prší.
Naštěstí jsem si půjčil Tarkovského Solaris. Takže 166 minut dne je vyřešených.
Je to skoro tak dlouhý a zábavný jako macasky komentáře.

Corus:The End (e.p.)


Drobná zpáva pro fanoušky 32 figurek. Turnaj ve Wijck aan Zee nakonec vážně vyhrál (ačkoli sdíleně s Aronianem) nejmladší hráč a prokazatelně megatalent Magnus Carlsen. V sedmnácti porazit Kramnika a ještě k tomu černými, to se jen tak někomu nepodaří. To je myslím, větší šok a úspěch, než Djokovičovo vítězství nad Federerem v Austrálii.

1-2. L. Aronjan, M. Carlsen 8
3-4. T. Radžabov, V. Anand 7½
5-6. V. Ivančuk, P. Lékó 7
7-8. V. Kramnik, M. Adams 6½
9-11. S. Mamedjarov, J. Polgárová, V. Topalov 6
12-14. P. Eljanov, B. Gelfand, L. van Wely 5

Kramnik,V (2799) - Carlsen,M (2733) [A30]
Corus A Wijk aan Zee NED (12), 26.01.2008
1.Nf3 Nf6 2.c4 e6 3.Nc3 c5 4.g3 b6 5.Bg2 Bb7 6.0-0 Be7 7.d4 cxd4 8.Qxd4 d6 9.Rd1 a6 10.Ng5 Bxg2 11.Kxg2 Nc6 12.Qf4 0-0 13.Nce4 Ne8 14.b3 Ra7 15.Bb2 Rd7 16.Rac1 Nc7 17.Nf3 f5 18.Nc3 g5. Carlsen has played the Hedgehog and held his opponent thoughout a phase of manoeuvering. He now plays this interesting plan. 19.Qd2 g4 20.Ne1 Bg5 21.e3 Rff7 22.Kg1 Ne8 23.Ne2 Nf6 24.Nf4 Qe8 25.Qc3 Rg7 26.b4 Ne4 27.Qb3 Rge7 28.Qa4 Ne5

Kramnik may have had a slight edge, but the following pawn grab plan is based on a simple miscalcualtion, having missed that he could not take on b6 because of material loss. 29.Qxa6 Ra7 30.Qb5. Forced. After this the ending was very bad for White and Carlsen wrapped things up. 30...Qxb5 31.cxb5 Rxa2 32.Rc8+ Kf7 33.Nfd3 Bf6 34.Nxe5+ dxe5 35.Rc2 Rea7 36.Kg2 Ng5 37.Rd6 e4 38.Bxf6 Kxf6 39.Kf1 Ra1 40.Ke2 Rb1 41.Rd1 Rxb4 42.Ng2 Rxb5 43.Nf4 Rc5 44.Rb2 b5 45.Kf1 Rac7 46.Rbb1 Rb7 47.Rb4 Rc4 48.Rb2 b4 49.Rdb1 Nf3 50.Kg2 Rd7 51.h3 e5 52.Ne2 Rd2 53.hxg4 fxg4 54.Rxd2 Nxd2 55.Rb2 Nf3 56.Kf1 b3 57.Kg2 Rc2 0-1.


Albion

Říkám si, co je asi tak nejvíc anglická vlastnost, věc, charakteristika.
Déšť?
Čaj o páté?
Byrokracie?
Královna?

Ne.

Fotbal!

Aby zde byla možnost pro váš názor, tento příspěvek je vyhlášením (i) fotbalové ankety.

Jaký je váš oblíbený tým?

1) Úvoz 21.
2) Sparta Praha.
A) A team.
3) Slavia Praha.
4) Národní tým německých filozofů (viz Monty Python).
5) Národní tým řeckých filozofů.
5,1) KF FF MU.
6) Arsenal Londýn.
7) Česká reprezentace.
8) Jiný tým.
9) Další jiný tým.
9,3) Bodie a Doyle.
10) Fotbal je nudná hra.
11) Je to jedno, hlavně, že je to fotbal!
12) Pokud nevíte, volte tuto možnost.
13) Pokud nevíte, nevolte tuto možnost.
13, 8) Seminář DU MU.
14) James Bond.

Neděle


V minulém příspěvku jsem psal o tom, jak dobře si lord Ashton vybral místo pro svůj, resp. manželčin památník.
Já nejsem závistivý člověk. Na druhou stranu, když vidím stavbu jako je tahle, tak mi to nedá. Můžete si vůbec představit lepší místo pro zimní dovolenou?

Ten rozhled, přátelé, ten rozhled. To je nádhera!

Zlaté (spíše bílé) Švýcarsko, to je země možností!


Nákup


Vyrazil jsem dnes na nákupy do města s Francoisem z Belgie. Během odpoledne se roztrhaly mraky a udělalo se překvapivě hezky. Využili jsme pohotově situace a vyrazili k pomníku významného rodáka lorda Ashtona, krále linoleí.

Místo si vybral lord Ashton dobře; vidět je odsud krásně daleko do krajiny, přes takřka celý Lancaster až k moři. Architektura klasizující, monumentální (stavba dokončena 1909, architekt: Sir John Belcher). Známý historik architektury Sir Nicholas Pevsner tuto stavbu dokonce označil za "the grandest monument in England" (e.p.).

Fotky jsou v albu.

Grace a Cristal

Přišel jsem na hodinu anglické gramatiky a posadil se na jediné volné místo. Drtivá většina studentů je evidentně z Asie. Proběhne krátké formální představení, kdy každý má říct o sobě základní informace - jméno, stát, studia. První říká: "Jmenuje se Wendy a jsem z Číny...."
Další: "Jsem Carol a jsem z Hong Kongu..." Následuje Grace a Cristal. Čína a Hong Kong.
Nedalo mi to a ptám se vedle sedící "Grace", zda se opravdu jmenuje Grace.
Ona: Chceš slyšet mé čínské jméno?
Já: Samozřejmě.
Ona: Weng Hao Ti. (Aspoň myslím, taky by to mohlo být Weng Kuen Si nebo Weng Loi-H´ atd.)
Já: moudře přikyvuji a hladím prořídlí dlouhý bílý vous. (Tradiční čínské gesto pro porozumění. Dobré je k tomu mírně mručet.)

Tak si říkám, jestli jsem neudělal chybu, když jsem se představil svým normálním jménem. Taky jsem si mohl něco zajímavého vymyslet, nejlépe, pro vyváženost, třeba Konfucius nebo Lao c´. Nebo Mao?

Ale možná je to jedno, protože pokud si mě vůbec budou pamatovat, tak jako "Toho, co má hlavu až ke stropu" nebo "Když se na něj dívám, bolí mě za krkem".

První pohled

Dorazil. Skutečně. Časovku vyhrává (každý nechá zaznít ve své mysli fanfáru dle své chuti) tádytády tadadaááá DANA!

Díky!
Už visí!

A já už si zpívám s Jarkem Óstravó...

Nechval dne před večerem











Dneska ani kapka. Kdo by tomu věřil? Není sice tak modro jako na fotce, ale to nevadí, protože nedéšť se tomu vyrovná. Aspoň prozatím. Přidávám další foto Lancasteru. No jo, takhle to tady vypadá, když je jasno. To koukáte, co!

Musim ale přiznat, že tenhle pohled je znám především pouze z fotek. A to i mezi místními.

První mezi prvními



Představte si, že jste reportér, vášnivý žurnalista (žádám i ženy a dívky, aby se o to pokusily) a jdete udělat na Hrad rozhovor s první dámou. Decentně zaklepete na bránu a vyčkáte na přijetí. Otevře vám sama první dáma se slovy: „Omlouvám se, že jsem nahá. Pojďte dál.“

Z mého pohledu děsivá představa. Alespoň, co se naší Livie týká.

Jeden si řekne, že tohle se nemůže stát. Pevně věřím, že tohle se vážně u nás stát nemůže. Proboha, nesmí! Ale ne každá první dáma je Livia. Co takhle nastávající první dáma Francie Carla Bruni,může si toto dovolit?

Tak zřejmě ano, oním překvapeným reportérem byl Brit SIMON MILLS z Daily Mail.

http://www.dailymail.co.uk/pages/live/femail/article.html?in_article_id=509825&in_page_id=1879

Počasí čili weather (e.p.)

Dnes bylo (i na zdejší poměry) vyjímečně hnusně.

Oko bere






Je to stará pravda pravdoucí, že hluboký pohled do očí je pohledem do duše. A kdyby to pravda nebyla, od teď to tak bude, co říkáte.

Někdy to ale není jednoduché. Známé jsou historky o tom, jak se někteří filozofičtí odvážlivci snažili zachytit najednou pohled očí Jeana-Paula Sartra. Prý se dokonce uzavírali sázky, kdo první zjistí úhel rozptylu jeho pohledu. Sartrovi prý bylo velmi nepříjemné, když se mu občas i několik posluchačů naráz "nenápadně" pokoušelo přiložit k brýlím úhloměr. Přesto uvěřil tomu, že jeho čelo je zásadní pro zjištění úhlu dopadu slunečního záření na francouzské univerzity. Což je přirozeně zásadní informace pro malíře a natěrače fasád.

Úspěšní hledači pohledů se pak museli léta léčit po nejlepších francouzských psychiatrických ústavech, aby se jejich vědomí zase sjednotilo. Zřejmě tak hluboká byla duše tohoto myslitele, avšak o síle jeho pohledu můžeme my jen spekulovat.

Narazil jsem na fotky očí jiných zvířat. Nerad bych urážel slavného autora, přesto ve srovnání s ním, jsou tyto oči mnohem přitažlivější.

UK number

Během tohoto týdne zruším své české telefonní číslo. Pokud někdo bude mít nezvladatelnou potřebu napsat mi sms, tak může na následující číslo (ovšem předvolbu si musí najít sám) 07881935522. Nejedná se o vtip.

UK-2,25-Lancs


Dnes jsem konečně dojel k moři. Pokud se nepletu, je to první moře, které jsem viděl v zimě. Bylo tam větrno, zima a samozřejmě pršelo. Ale ne, to bych přehnal. Nejprve jako kdyby se srážela voda ve vzduchu, poté začalo mžít a nakonec poprchávalo.

I přes anglické počasí to byl pěkný výlet. Krátký a úderný. Jako typickou suchozemskou krysu mě pohled na moře stále velmi těší.

Fotky jsou na webovém albu.

UK-2-Lancs

O jídle a jiné dobroty.

S jídlem je to tady doslova na štíru. Když píšu doslova, myslím doslova. Je to jenom a jenom na mně, jak si to s jídlem zařídím.

První možnost je menza. Zde přichází největší zklamání, protože, přátelé, menza tady zcela chybí. Angličané si ji z nějakého záhadného důvodu jednoduše nepostavili. Možná je to pomsta všem cizincům, kteří se posmívali a posmívají místní cuisine (e.p.).

Druhá možnost je mít hlad. Je třeba s ní počítat, i když každého okamžitě omrzí.

Třetí možnost, a je to řešení navýsost anglické, je dát si sendvič. Výběr je vskutku velkolepý. Od prostého okurkového, přes všemožné saláty, pomazánky, přísady a byliny, všechny druhy masa (prý tu byl k vidění i delfíní) až k sendvičům s názvy Indian Summer, Nature Life, Dragonfly. Od těch by jeden očekával víc, než je dva kousky chleba s něčím.

Další možností jsou restaurace. Je jich tu několik, a pokud se nepletu, už jsem o nich psal. Pro strávníka ze střední Evropy je to ovšem finančně náročnější. Na druhou stranu…kdo by odolal masu v sojové lázni? Propáleným vnitřnostem od maharádžů nebo klasice Fish ´n´Chips?

O dalším stručně: máslo – vážně je slané. Myslel jsem, že je to pomluva, ale kdeže.

Pivo – bez pěny, i když jako odborníku ze střední Evropy se mi občas nesměle (a s evidentním sebezapřením, která se někdy mění ve škodolibý úsměv nad nedotočeným pivem*) pokusí udělat radost milimetříkem bílé koruny.

*Rozuměj, pokud pivo při sebemenším pohybu necáká ven z pinty (0,56826 l), není pořádně dotočené.

Promarněný génius


Islandská televize oznámila, že včera zemřel americký šachový génius Bobby Fischer. V době studené války on jediný dokázal vzdorovat a porážet sovětské velmistry. V paměti zůstane především jeho zápas s Borisem Spasským o titul mistra světa z roku 1972. Sehrál spoustu vynikajících partií, vyhrál mnoho turnajů. Bohužel však naši paměť jen tak neopustí ani jeho šílenství, antisemitismus apod. Škoda, mohl být jedním z nejlepších (ne-li přímo nejlepším) šachistů všech dob.

Dan Brown

Rushdie o jeho Šifře řekl, že je to kýč. No tak ano, je to takové lehké, ne příliš náročné čtivo. Na druhou stranu (on the other hand-e.p.) je to docela napínavé, místy i zajímavé. Proč o tom mluvím? Narazil jsem na tuto knihu v jednom secondhand bookshopu za 18 korun/49 pencí. No, no, ale nakonec jo, koupil jsem ji. Je netknutá a voňavá. A za 18 korun.

Valdštejn a Murakami





Zaráží vás, co tahle dvojka může mít společného? Jedna věc se from my point of view (další edukativní prvek!) jeví zřejmá - já.
Vrátím se poněkud v čase a koneckonců i v prostoru, poprosím neposedné gravitony, a hurá zpět do Prahy. Byl jsem na výstavě Valdštejn a jeho doba. Bylo tam dalších 1 500 000 lidí. Najednou.
Tedy, výstava pěkná, to se musí nechat. Spousta předmětů každodenního života počátku sedmnáctého století, zbraní, velkoformátových portrétů významných osobností. Trochu mě mrzí, ale to je možná profesionální deformace, malá pozornost věnovaná vystaveným půdorysům Valdštejnského paláce. Bez pořádného vysvětlení - zasvěcení ví, jak je celá věc zajímavá – jak a proč je italský architekt náhle v Praze. Půdorysy pak působily jako vhodná dekorace z obchůdku Krásný domov.

Přesto si myslím, že výstava stojí za vidění, minimálně zažijete pocit kulturní sardinky.


Kulturní sardinka (česká) si bezpochyby nenechá ujít novou knihu japonského milovníka jazzu a koček Haruki Murakamiho . Já jsem stejně dobrý jako taková sardinka a vzal jsem si Afterdark do letadla. Možná to bylo mým horším soustředěním, možná tím, že jsem se pohyboval v nebezpečných výškách…nicméně jsem byl zklamán. Ze všech jeho knih v českém překladu se mi tato zdá zdaleka nejslabší. Ve srovnání s mistrovským Kafkou na pobřeží škoda mluvit. Děj mi přišel až plytký, rozhovory nepřirozené (což může být chyba překladu, ale to nemohu posoudit). Snaha o postihnutí kouzla noci v kombinaci s multimasmediální neosobní kulturou nepřesvědčivá. Navíc ani cena na radosti nepřidá…Můj comp se bouří, začal náhle funět jako o život a možná odletí, než to dopíšu. Hej, já mám taky Murakamiho rád...kámo, zůstaň se mnou!

Když jsem tu začal to hodnocení u McEwana desítkovou soustavou...tak této knize bych dal 5. Ani comp mě neobměkčí. To asi ta Anglie, taky budu drsňák, aspoň do prvního patra.